as dori sa infintez o livada de castani,nuci si aluni cu fonduri europene nerambursabile ce pot accesa?
Du-ma josPagina: 1
Subiect: as dori sa infintez o livada de castani,nuci si aluni cu fonduri europene nerambursabile ce pot accesa?
as dori sa infintez o livada de castani,nuci si aluni cu fonduri europene nerambursabile ce pot accesa? acum 1 an, 5 luni  
as dori sa obtin fonduri pentru infintarea unei livezi de castan, nuc si alun...ce masuri sau fonduri pot accesa sa primesc bani europeni nerambursabili? am vazut ca coeficientul UDE este 0,946.... doar masura 112 Instalarea tinerilor fermieri sau mai sunt si alte masuri prin care se pot obtine fonduri europene nerambursabile? ( la masura 112 am vazut ca trebuie minim 6UDE-40). Si as mai dori sa stiu un lucru, pentru a avea 6UDE sau pentru a indeplini cerintele de Ude trebuie sa am toata suprafata de ex. a livezi de castan,nuc si alun comasata intrun loc??sau pot avea in 2,3 zone cele 6,5ha care ar indeplini cele min6 UDE??
Lucian
Utilizator absent Apasati aici pentru a vedea profilul utilizatorului
Pentru a putea posta un mesaj este necesar sa te autentifici.

Re:as dori sa infintez o livada de castani,nuci si aluni cu fonduri europene nerambursabile ce pot accesa? acum 1 an, 5 luni  
Ministerul Agriculturii a anuntat lansarea in cursul lunii iunie a unui nou apel de proiecte cu finantare din fonduri europene pentru agricultura si dezvoltare rurala. Este vorba de Masura 121 „Modernizarea exploatatiilor agricole”, care se adreseaza fermelor de familie, in cadrul PNDR (2007-2013). Exploatatiile agricole de subzistenta (exploatatii care produc exclusiv pentru consumul propriu) cu dimensiune de sub 2 UDE – dimensiunea economica a exploatatiei agricole se calculeaza conform Cererii de Finantare.

Pentru perioada urmatoare 2014-2020 sunt in curs de pregatire alte masuri de sprijin adresate mediului rural.

Se pot obtine gratuit proiecte model si informatii documentate tehnic pentru ferme de legume in camp si in spatii protejate sau pentru ferme de animale, de la Agentia de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit, prin cele 8 Centre regionale si cele 42 de Oficii judetene, www.apdrp.ro > Comunicare > Intrebari frecvente.

Dosarul Cererii de Finantare cuprinde Cererea de Finantare completata si o serie de documente standard asa cum este prevazut in Ghidul solicitantului pentru masura 121.

Pentru a discuta toate detaliile concrete referitoare la proiectul pentru care vrei sa obtii finantarea este bine sa te adresezi la Agentia de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit pe e-mail promovare@apdrp.ro sau direct la oficiul judetean pe raza caruia se afla terenul agricol respectiv.
esimplu.ro
Administrator

Re:as dori sa infintez o livada de castani,nuci si aluni cu fonduri europene nerambursabile ce pot accesa? acum 1 an, 5 luni  
multumesc,insa mai am o intrebare de exemplu pentru a avea 6UDE in proiectul 112 sau alta masura...pot avea 2 sau 3 loturi care toate terenurile sa fie 6 UDE, de exemplu intr-o zona spre exemplu 3 hectare de liavda si in alta zona 4hectare...fiecare separat nu ar face 6UDE dar adunat ar da peste 6 unitati.
Lucian

Re:as dori sa infintez o livada de castani,nuci si aluni cu fonduri europene nerambursabile ce pot accesa? acum 1 an, 4 luni  
Conform ghidului solicitantului trebuie ca cel putin una dintre exploatatiile agricole sa aibe o suprafata care reprezinta ponderea majoritara in calculul UDE. Exploatatia majoritara trebuie sa reprezinte peste 50% din total la calculul unitatii UDE.

Este bine sa adresati aceasta intrebare cu datele exacte pentru terenurile de care dispuneti catre Agentia de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit (e-mail promovare@apdrp.ro, tel: 021-310.16.35) sau Centrul Regional de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit (la nivel national există 8 centre regionale).
esimplu.ro
Administrator

Du-ma susPagina: 1
Moderatori: esimplu.ro
descarcati ultimele mesaje direct pe desktop-ul dumneavoastra

My esimplu - Intra in cont

am uitat parola

Nu ai cont? Creeaza cont nou

Banner
Banner