Du-ma josPagina: 1
Subiect: Livada de nuci
Livada de nuci acum 3 ani, 2 luni  
As dori sa concesionez 10ha de teren,pt. o livada de nuci.Am 22 de ani,am negociat concesionarea pamantului,acum as dori niste informatii in legatura cu fondurile pe care le-as putea obtine.Am inteles ca
pt. tinerii fermieri se ofera ceva fonduri,de asemenea pt. cei care se muta in zona rurala.Livada de nuci nu este productiva decat peste 5 ani,de aceea in primii ani as dori sa plantez plante medicinale intre randuri,va rog sa-mi oferiti cat mai multe detalii daca aveti posibilitatea.Va multumesc anticipat
covaciu cristian
Utilizator absent Apasati aici pentru a vedea profilul utilizatorului
Pentru a putea posta un mesaj este necesar sa te autentifici.

Re:Livada de nuci acum 3 ani, 2 luni  
Pentru un astfel de proiect, se poate solicita sprijin financiar nerambursabil din fondurile europene pentru agricultura, in cadrul Programului National pentru Dezvoltare Rurala (PNDR), Masura 112 “Instalarea tinerilor fermieri”. Teoretic fondurile pot fi accesate pana in 2013, dar nu trebuie sa asteptati pana in ultimul moment, ele se pot epuiza inainte de 2013, avand in vedere interesul foarte mare pentru acest program.

Iata cateva informatii utile extrase din Ghidul solicitantului publicat de Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale:
- Suma maxima nerambursabila care poate fi acordata pentru finantarea unui proiect din cadrul Masurii 112 este de 25.000 Euro/exploatatie.
- Pot fi finantate activitatile legate de infiintarea si/ sau preluare prin transfer de proprietate si/ sau arenda/ concesionare a unei exploatatii agricole intre 6 – 40 UDE, care produce in principal produse agricole vegetale si animale (materie prima) pentru consum uman si hrana animalelor, pentru prima data in calitate de conducator (sef) de exploatatie.
- Solicitantul trebuie sa depuna Cererea de Finantare pentru solicitarea sprijinului de instalare in maxim 12 luni de la data instalarii.
- Exploatatia agricola trebuie sa fie inregistrata de solicitant, in nume propriu, in Registrul unic de identificare inainte de solicitarea sprijinului pentru instalarea tinerilor fermieri.

Pentru a obtine informatiile complete consultati pliantele si indrumarele editate de MADR si APDRP disponibile la sediile Directiilor Agricole Judetene si sediile APDRP din fiecare judet si din regiunile de dezvoltare ale Romaniei, precum si pe paginile de internet: www.apdrp.ro si www.madr.ro.

Trebuie stiut cererea de finantare nerambursabila si documentatia aferenta, trebuie sa se bazeze pe un plan de afaceri foarte bine fundamentat si trebuie sa respecte cerintele impuse de Autoritatea de Mangement pentru PNDR, asa cum sunt precizate in GHIDUL SOLICITANTULUI pentru Masura 112 - Varianta FINALA_Mai 2011. (il gasiti aici).
esimplu.ro
Administrator
Ultima editare: 05/09/2011 15:37 de suport@postprivatizare.ro.

Va multumesc,vreau sa intreb,exista vreo prima de instalare pt. persoanele care se muta in mediu rural ? Am auzit ceva de genu.In legatura cu finantarea nerambursabila,banuiesc ca trebuie sa investesc din banii proprii iar pe urma o sa mi se ramburseze,nu ? Va multumesc anticipat
covaciu cristian

Se numeste SPRIJIN PENTRU INSTALARE asa cum este precizat in Ghidul solicitantului pentru Masura 112 - Varianta FINALA_Mai 2011 (www.apdrp.ro)

Acesta se acorda astfel:

Sprijinul de instalare va fi acordat in doua tranşe de plată:

- prima transa se va acorda la data aprobarii de catre APDRP a solicitarii pentru acordarea sprijinului si este de 60% din valoarea sprijinului pentru instalare;
- a doua transa, de 40% din valoarea sprijinului pentru instalare se va acorda la indeplinirea actiunilor prevazute in Planul de afaceri, obligatoriu conformitatea cu standardele comunitare.

Verificarea conditiilor pentru acordarea celei de a doua transe nu va depasi 36 luni de la data aprobarii de catre APDRP a deciziei pentru acordarea sprijinului. Pana la cea de-a doua transa de plata beneficiarii trebuie sa realizeze toate investiţiile pentru modernizarea si dezvoltarea exploatatiei, propuse in Planul de afaceri.

Este bine sa luati legatura cu APDRP arondata zonei in care se afla terenul achizitionat pentru a afla toate informatiile in detaliu.
esimplu.ro
Administrator

Re:Livada de nuci acum 3 ani, 1 luna  
Va multumesc.Imi mai puteti spune gradul Ude la nuci si la plante medicinale ? va multumesc
covaciu cristian

Re:Livada de nuci acum 3 ani, 1 luna  
Va recomandam sa va adresati autoritatilor din domeniul agriculturii sau sa consultati site-urile de specialitate.

Succes!
esimplu.ro
Administrator

Du-ma susPagina: 1
Moderatori: esimplu.ro
descarcati ultimele mesaje direct pe desktop-ul dumneavoastra

My esimplu - Intra in cont

am uitat parola

Nu ai cont? Creeaza cont nou

Banner
Banner